پرینت

پيش دبستاني نيلوفر 93

نوشته شده توسط مدیریت سایت. Posted in بايگاني

 

پيش دبستاني نيلوفر                                                                                             نام مربي:‌ سركار خانم زينب قرباني

آموزش پیش دبستانی به عنوان بخشی از آموزش و پرورش از اهمیت بسیاری برخوردار است. سالهای اولیه کودکی دوره ای حساس در رشته فیزیکی ، ذهنی و شخصیتی محسوب می شود.
دوره پیش دبستان فعالیت محور است و برنامه هادر قالب طراحی و اجرا فعالیتهای متناسب برای کودکان مشتمل بر قصه، بازی، شعرو ... موثر می سازد.
دوره پیش دبستان دارای 11 هدف می باشد که شامل مسائل دینی، علوم، ریاضی، اجتماعی، تربیت بدنی، هنر، زبان آموزی و ... می باشد.

شرح فعالیت در کلاس:

با نام خدا و بعد از احوالپرسی و حضور و غیاب  درس شروع میشود یادگیری نوآموزان در ساعات اولیه خیلی زیاد است. ساعت اول قرآن و شعر و حدیث به نوآموزان آموزش داده می شود.

روش آموزش قرآن بدین صورت است که نوآموزان وسط کلاس بر روی زمین به صورت دایره وار نشسته و برحسب تجربه به این نتیجه رسیدیم که این روش نتیجه بهتری در یادگیری و علاقه نوآموزان دارد.

اول کلمه به کلمه بعد آیه به آیه مربی خوانده و نو آموزان تکرار می کنند.

ساعت دوم: آموزش کتاب کودکان که شامل مفاهیم ریاضی، علوم، هنر و ... می باشد.

ساعت سوم: قصه و کاردستی و تماشای کارتن است. و برای شروع قصه این شعر توسط مربی خوانده می شود اومدیم براتون شادی آوردیم، غم را بردیم آزادی آوردیم یک قصه قشنگ و خوب و شیرین، واسه شما بچه ها آوردیم، حالا اگه میخواین یه قصه، یه قصه درسته که اون به دل بشینه باید ساکت بشینید تا قصه را بشنوید حالا یه کم باهم دست بزنید شادی کنید قصه را همراهی کنید. آی قصه قصه قصه، نون پنیر و پسته می خوام بگم یه قصه، یه قصه درسته، گوش کنید گوش کنید و قصه توسط مربی گفته می شود.

قصه به دو صورت انجام می گیرد: 1- قصه خوانی. 2- قصه گویی.

نوآوران قصه گویی را بیشتر از قصه خوانی دوست دارند.

شرح فعالیت مهرماه:

آموزش فصل پاییز: که در مورد این فصل و تغییرات آب و هوا و مهاجرت پرندگان گفتگو شد

آموزش شعر فصل پاییز و کاردستی

مفهوم اعداد 1و 2 آموزش مفاهیم ریاضی و نشان دادن اعداد با انگشت و اشیاء

آموزش رنگ ها و شناختن رنگهای اصلی (زرد و قرمز و آبی).

کار با کاغذ و قیچی، آشنایی با اشکال هندسی دسته گوش و چهارگوش و گردی، که بچه ها با مقوای رنگی این اشکال را در آورده و آن را برروی برگه چسبانده اند.

مچاله کردن کاغد و روزنامه برای تقویت انگشتان دست و آمادگی برای نوشتن و باز و بسته کردن قیچی ریز ریز کردن کاغذ رنگی، مسابقه طناب کشی و راه رفتن بر روی شیلنگ برای حفظ تعادل.

آموزش قصه: گفتن قصه توسط مربی و نوآموزان که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در جمع می شود.

کپی کردن مفاهیم ریاضی و علوم و زبان آموزی، هر هفته تعدادی برگه به نوآموزان داده می شود تا با خود به منزل برده و به عنوان تکالیف انجام می دهند. دفتر شطرنجی که برای آموزش نقاشی می باشد.

و در آخر تنبیه و تشویق نوآموزان: تشویق به صورت فردی و تنبیه به صورت گروهی است.

تنبیه : نوآموزان را از یک سری برنامه که مورد علاقه اوست محروم می شود مانند تماشای کارتن، بازی با خمیر، بازی در پارک

تشویق به صورت فردی می باشد در برابر هر کار درست و خوب، نوآموز را در میان جمع تشویق کرده و به عنوان جایزه ستاره ای دریافت می کند تعداد ستاره ها به 10 تا که رسید نوآموز جایزه می گیرد.  اثر بخشی تشویق بیشتر از تنبیه است به همین دلیل برای آموزش و یادگیری بهتر و بیتشر نو آموز ازتشویق استفاده می کنم.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن